Neden Tur Assist?

Türkiye’de başta sigorta, otomotiv ve finans olmak üzere pek çok sektördeki değerli kurumun 11 milyonu aşkın müşterisine 365 gün 24 saat hizmet sunan TUR ASSIST, oluşturduğu yaratıcı ürünler ve yenilikçi uygulamalar ile asistans sektöründeki lider konumunu, sağlamlaştırarak korumaktadır.

Yol Yardım Teknolojileri

Futura Sistemi’ni, GPS aracılığıyla yardım talep edilen noktaya en yakın yol yardım ekibini yönlendirerek hızlı bir şekilde sorunun çözülmesini sağlayan araç takip ve yönetim sistemi olarak hayata geçirdik. Futura Sistemi, yardım talep eden kişiye SMS göndererek; gelen çekici aracın plakası, tahmini varış süresi veya olası gecikmeleri nedenleriyle birlikte iletiyor. Böylece yardım talep ettiğinizde, tüm yol yardım süreçleri hakkında şeffaf bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz.

Futura sistemi hizmet süreleri, varış mesafeleri, araç ve sürücü verimlilikleri, trafik yoğunluğu gibi pek çok verinin otomatik olarak takip edilmesi imkanını da sunuyor. Ayrıca alınan raporlar sayesinde yol yardım süreçlerinin devamlı olarak iyileştirilmesi sağlanıyor.

Tur Assist olarak, kiralık araç rezervasyonlarının tüm süreçlerinin otomatikleştirildiği ve kayıt altına alındığı bir yazılım geliştirdik ve buna da T-Tac Sistemi adını verdik. T-Rac sistemi ile kayıtlı tüm illerde araç adetleri segment ve vites tipleri bazında görüntülenebildiği gibi araç havuzu bu bilgilere göre şekillendiriliyor. Ayrıca T-Rac, sizler için doğru ve süratli araç sorgusu yapma imkanı da sunuyor. Kolay ara yüzüyle müşteri temsilcilerimizin iş yükünü de azaltıyor.

T-Rac Mobile Sistemi ise sahadaki kiralık araç teslimat süreçlerinin takibi için planlandı. T-Rac Mobile ile teslim edilen araç fotoğraflanarak olası şikayetlerin anında çözülmesi amaçlanıyor. Bu sistem ile sigortalılara teslim edilen kiralık aracın marka modeli, temizlik durumu, teslim edilme ve iade alınma saatleri otomatik olarak kayıt altına alınıyor. T-Rac Mobile şikayete konu olabilecek tüm süreçlerin raporlanmasını sağladığı gibi firmalar daha sıkı denetim altına alınabiliyor.

Tow Truck Sistemi ile yardım için çağrılan çekicinin bulunduğu konum anlık olarak takip edilebildiği gibi tahmini varış süresi hakkında tek tuşla bilgi de verebiliyor. Tow Truck kolay ara yüzüyle talep durumunda sizlere yönlendirilen çekicinin hangi bölgede olduğunun harita üzerinden anlık olarak takip etmesini sağlar. Ayrıca hizmet biriminin tahmini varış süresini trafik yoğunluğunu ve güzergahı göz önünde bulundurarak otomatik olarak hesaplayarak SMS ile sizlere iletiyor.

MIA Drive​

Yeni teknoloji yetenekleri kullanılarak oluşturulan MiA Drive, müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış %100 dijital çözümler içeriyor. MiA Drive ile sigorta şirketlerine özel olarak dijital ihbar hatları tanımlanabiliyor. Müşteriler ihtiyaç duydukları hizmeti kendi sigorta şirketlerinin dijital ihbar hatları üzerinden anlık olarak hızlı bir şekilde başlatabiliyorlar.

MiA Drive sayesinde müşteri kendisine hizmet sağlayacak tedarikçi hakkında bilgilere erişerek, GPS konumunu Google üzerinden gerçek zamanlı trafik verisiyle takip edebiliyor. Sistem üzerinden providerın ilgili adrese varışı, aracı servise bırakıp bırakmadığı gibi hizmet sürecine dahil olan tüm aşamalar takip edilebiliyor. Sürecin sonunda ise kullanıcı anket modülü sayesinde almış olduğu hizmetin kalitesini değerlendirebiliyor.

QR Kod Entegrasyonu

Tur Assist olarak, QR KOD uygulaması ile ikame araç teslimat süreçlerinde sektörde bir ilke imza attık. İkame araç kullanım süresi başlatılırken ve süre bitiminde araç teslim alınırken müşterilere SMS ile bir QR Kod iletiyoruz. QR Kod teknolojisiyle ikame araç teslimat süreciyle ilgili her bilgi detaylı ve etkin bir şekilde yönetiliyor. QR kod yardımı ile anlık feedback alarak suistimale açık konular daha yakın takip ediliyor.

Konut Yardım Sistemi

Konutex

Konutex, sizler için hazırladığımız konut / işyeri hasar onarım ve restorasyon dosyalarının bir noktadan yönetilmesini ve paylaşılması sağlıyor.

Konutex; ihbar alımı, hizmet birimlerinin görevlendirilmesi, hasar tespiti ve fotoğraflama, onarım sürecinin takibi, onarım sonrası fotoğraflama, ibraname, e-fatura ve onarım sonrası kalite kontrol raporlarının sigorta şirketi ya da eksper tarafından eş zamanlı olarak takip edilebilmesi sağlıyor.

Konutex sistemi ile sigorta şirketleri ile eksperler ve hizmet sağlayıcıları ortak bir platformda buluşturarak faaliyetlerin takibini sağlayarak online olarak fotoğraf ve dosya paylaşımına imkan tanıyor. Ayrıca Konutex tüm dosyaların arşivlenebilmesi, yedeklenmesi ve bu dosyalara istenilen her an ulaşılabilmesine imkanına da sahip.

Dijital Çağrı Merkezi Çözümleri

Avaya

Modern teknolojiyle donatılmış tüm çağrı merkezlerinin kullandığı santral sistemi olan AVAYA, bilgisayar ve telefon setinin entegre olarak çalışmasını sağlıyor.

AVAYA esnek raporlama imkanı ile müşteri şirketler ve şirket içi hizmet değerlendirmelerinin sonuçlarını çok daha hızlı bir şekilde raporlayarak, hizmet süreçlerinin ölçümlenmesinde etkin rol oynuyor.

AVAYA aynı anda MAPFRE Group’a bağlı 23 ülkede ortak kullanım olanağı sunmasının yanı sıra, kullanıcı dostu ara yüzü ile tüm operasyonel süreçleri daha kolay ve otomatik bir hale getiriyor.

Talep Yönetim Sistemleri

AMA

AMA, tüm acil yardım ve bilgi hizmetlerinin operasyon departmanı tarafından kaydının alındığı, yönetildiği ve takip edildiği sistem olarak tasarlandı. AMA sistemi, il ve ilçe bazında tanımlanmış hizmet birimleri ile yardım talep edilen noktaya en yakın, alanında uzman hizmet birimi öncelikli olarak atanarak acil hizmetlerin süratli bir şekilde organize edilmesini sağlıyor.

AMA sistemi ayrıca pratik ara yüzü ile hizmet sürecindeki tüm bilgilerin kolayca kaydedilip takip edilmesini, gelişmelerle ilgili hizmet sağlayan tüm operatörlerin bilgi sahibi olmasını da imkan tanıyor. Böylece ilgili; kolay bir şekilde iş takibi sağlayarak müşteriye verilen hizmetle ilgili en doğru ve güncel bilgi aktarılmasını sağlıyor.

Tedarikçi Gelişim Platformları

Acenta İletişim Platformu, acentelerin asistans hizmetlerine ilişkin görüş ve önerilerini online olarak 7 gün 24 saat hızlı bir şekilde iletebileceği bir portal olarak tasarlandı. Sigortalılarımıza üstün kalitede hizmet sağlama ilkesi doğrultusunda oluşturulan Acente İletişim Platformu, acentelerimiz ile olan iletişimi arttırıp kuvvetlendirerek hizmetlerin takibinin kolayca yapılmasını sağlıyor.

Tur Assist tarafından yazılımı gerçekleştirilen Acente İletişim Platformu, pratik ara yüzüyle gelen taleplerin istatistiklerine ve raporlarına kolayca ulaşılabilme imkanı sunuyor.

Tur Assist Akademi, hizmet birimlerine alanında uzmanlar ekipler tarafından teorik ve pratik bilgilerin verildiği, hizmet kalitesinin sürdürülebilir hale gelmesini amaçlayan eğitim programı olarak tasarlandı. 2012 yılında kurulan Tur Assist Akademi, hizmet birimlerinin müşteri memnuniyeti ve hizmet alanlarında farkındalığını geliştirmeyi hedefliyor. Akademide kurumsal davranış, müşteriye yaklaşım şekli, zor kişilerle iletişim ve güvenli sürüş gibi eğitimler veriliyor.

www.turassistdukkan.com üzerinden; hizmet birimlerine özel avantajlı fiyatlar ve kampanyalı ürünler sunuluyor. Tedarikçi firmalarımız www.turassistdukkan.com  üzerinden kendisi için geliştirilen kampanyalar ve özel indirimli takip ederek, kampanyalardan faydalanabildiği gibi uygun fiyat avantajlarından yararlanıyor.

Uçtan Uca B2B Çözümleri

B2B Asistans Portalı

Tüm asistans hizmetlerinin uçtan uca takip, yönetim ve raporlama süreçlerinin tek sistem üzerinden sunulduğu bir hizmet oalarak tasarlandı. B2B Asistans Portal; Myviewer, CRM, Exgratia ve Raporlama işlemlerine entegre olarak geliştirilmiş dört ana modülü içeriyor.

Myviewer Modülü

Sigorta şirketleri oluşturulan hizmet taleplerini, devam eden dosya süreçlerini takip edebiliyor, dilerse müşterinin geçmiş tarihli işlemlerine de erişebiliyor. Hizmete ilişkin tüm detayları sistem üzerinden anlık olarak görüntüleyebiliyor

CRM Modülü

Sigorta firmasının müşterileri ile ilgili olası şikayet, teşekkür ve bilgi taleplerini anında olarak bu modül üzerinden iletebiliyor. Sigorta şirketleri açılan talepleri ve dosya süreçlerini anlık görebiliyor, alınan aksiyonları yakından takip edebiliyor ve müşterinin eski kayıtlarına da ulaşabiliyor.

Exgratia Modülü

Sigorta şirketleri taleplerini Exgratia Modülü üzerinden ileterek, yapılan limit işlemlerini, anlık bakiyelerini ve onay süreçlerini yakından takip edebiliyor.

Raporlama Modülü

Müşterilere sağlanan tüm hizmet detaylarına dair veriler anlık, aylık ve yıllık olarak raporlanabiliyor. Dinamik raporlama seçenekleri ile talep edilen tüm verilere istenildiği an ulaşılabiliyor. Sigorta şirketlerinin talebine yönelik rapor menüsüne ekleme de yapılabiliyor.