Sorularınızı Cevaplamak İstiyoruz

Neden Tur Assist?

Türkiye’de başta sigorta, otomotiv ve finans olmak üzere pek çok sektördeki değerli kurumun 11 milyonu aşkın müşterisine 365 gün 24 saat hizmet sunan TUR ASSIST, oluşturduğu yaratıcı ürünler ve yenilikçi uygulamalar ile asistans sektöründeki lider konumunu, sağlamlaştırarak korumaktadır.

Yol Yardım Teknolojileri

Fatura Sİstemİ Neyİ Kapsıyor?
T-Tac + Mobİl Sİstemİ Neyİ Kapsıyor?
Tow Truck Sistemi Neyi Kapsıyor?

Tow Truck Sistemi ile yardım için çağrılan çekicinin bulunduğu konum anlık olarak takip edilebildiği gibi tahmini varış süresi hakkında tek tuşla bilgi de verebiliyor. Tow Truck kolay ara yüzüyle talep durumunda sizlere yönlendirilen çekicinin hangi bölgede olduğunun harita üzerinden anlık olarak takip etmesini sağlar. Ayrıca hizmet biriminin tahmini varış süresini trafik yoğunluğunu ve güzergahı göz önünde bulundurarak otomatik olarak hesaplayarak SMS ile sizlere iletiyor.

MIA Drive

Yeni teknoloji yetenekleri kullanılarak oluşturulan MiA Drive, müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış %100 dijital çözümler içeriyor. MiA Drive ile sigorta şirketlerine özel olarak dijital ihbar hatları tanımlanabiliyor. Müşteriler ihtiyaç duydukları hizmeti kendi sigorta şirketlerinin dijital ihbar hatları üzerinden anlık olarak hızlı bir şekilde başlatabiliyorlar.

MiA Drive sayesinde müşteri kendisine hizmet sağlayacak tedarikçi hakkında bilgilere erişerek, GPS konumunu Google üzerinden gerçek zamanlı trafik verisiyle takip edebiliyor. Sistem üzerinden providerın ilgili adrese varışı, aracı servise bırakıp bırakmadığı gibi hizmet sürecine dahil olan tüm aşamalar takip edilebiliyor. Sürecin sonunda ise kullanıcı anket modülü sayesinde almış olduğu hizmetin kalitesini değerlendirebiliyor.

QR Kod
Entegrasyonu

Tur Assist olarak, QR KOD uygulaması ile ikame araç teslimat süreçlerinde sektörde bir ilke imza attık. İkame araç kullanım süresi başlatılırken ve süre bitiminde araç teslim alınırken müşterilere SMS ile bir QR Kod iletiyoruz. QR Kod teknolojisiyle ikame araç teslimat süreciyle ilgili her bilgi detaylı ve etkin bir şekilde yönetiliyor. QR kod yardımı ile anlık feedback alarak suistimale açık konular daha yakın takip ediliyor.

Tedarikçi Gelişim Platformları

01. Acente İletişim Platformu Neyi Kapsıyor?
02. Tur Assist Akademi Neyi Kapsıyor?
03. Tur Assist Dükkan Neyi Kapsıyor?
www.turassistdukkan.com üzerinden; hizmet birimlerine özel avantajlı fiyatlar ve kampanyalı ürünler sunuluyor. Tedarikçi firmalarımız www.turassistdukkan.com  üzerinden kendisi için geliştirilen kampanyalar ve özel indirimli takip ederek, kampanyalardan faydalanabildiği gibi uygun fiyat avantajlarından yararlanıyor.

Konut Yardım Sistemi Konutex

Konutex, sizler için hazırladığımız konut / işyeri hasar onarım ve restorasyon dosyalarının bir noktadan yönetilmesini ve paylaşılması sağlıyor.

Konutex; ihbar alımı, hizmet birimlerinin görevlendirilmesi, hasar tespiti ve fotoğraflama, onarım sürecinin takibi, onarım sonrası fotoğraflama, ibraname, e-fatura ve onarım sonrası kalite kontrol raporlarının sigorta şirketi ya da eksper tarafından eş zamanlı olarak takip edilebilmesi sağlıyor.

Konutex sistemi ile sigorta şirketleri ile eksperler ve hizmet sağlayıcıları ortak bir platformda buluşturarak faaliyetlerin takibini sağlayarak online olarak fotoğraf ve dosya paylaşımına imkan tanıyor. Ayrıca Konutex tüm dosyaların arşivlenebilmesi, yedeklenmesi ve bu dosyalara istenilen her an ulaşılabilmesine imkanına da sahip.

Dijital Çağrı Merkezi Çözümleri
Avaya

Modern teknolojiyle donatılmış tüm çağrı merkezlerinin kullandığı santral sistemi olan AVAYA, bilgisayar ve telefon setinin entegre olarak çalışmasını sağlıyor.

AVAYA esnek raporlama imkanı ile müşteri şirketler ve şirket içi hizmet değerlendirmelerinin sonuçlarını çok daha hızlı bir şekilde raporlayarak, hizmet süreçlerinin ölçümlenmesinde etkin rol oynuyor.

Talep Yönetim Sistemi Ama

AMA, tüm acil yardım ve bilgi hizmetlerinin operasyon departmanı tarafından kaydının alındığı, yönetildiği ve takip edildiği sistem olarak tasarlandı. AMA sistemi, il ve ilçe bazında tanımlanmış hizmet birimleri ile yardım talep edilen noktaya en yakın, alanında uzman hizmet birimi öncelikli olarak atanarak acil hizmetlerin süratli bir şekilde organize edilmesini sağlıyor.

AMA sistemi ayrıca pratik ara yüzü ile hizmet sürecindeki tüm bilgilerin kolayca kaydedilip takip edilmesini, gelişmelerle ilgili hizmet sağlayan tüm operatörlerin bilgi sahibi olmasını da imkan tanıyor. Böylece ilgili; kolay bir şekilde iş takibi sağlayarak müşteriye verilen hizmetle ilgili en doğru ve güncel bilgi aktarılmasını sağlıyor.

Uçtan Uca B2B Çözümleri

B2B Asistans Portalı

Tüm asistans hizmetlerinin uçtan uca takip, yönetim ve raporlama süreçlerinin tek sistem üzerinden sunulduğu bir hizmet oalarak tasarlandı. B2B Asistans Portal; Myviewer, CRM, Exgratia ve Raporlama işlemlerine entegre olarak geliştirilmiş dört ana modülü içeriyor.

B2B Asistans Portal Modülleri

Myviewer Modülü
CRM Modülü
Exgratia Modülü
Sigorta şirketleri taleplerini Exgratia Modülü üzerinden ileterek, yapılan limit işlemlerini, anlık bakiyelerini ve onay süreçlerini yakından takip edebiliyor.
Raporlama Modülü
Müşterilere sağlanan tüm hizmet detaylarına dair veriler anlık, aylık ve yıllık olarak raporlanabiliyor. Dinamik raporlama seçenekleri ile talep edilen tüm verilere istenildiği an ulaşılabiliyor. Sigorta şirketlerinin talebine yönelik rapor menüsüne ekleme de yapılabiliyor.