Haberler

Geri Dön
01.04.2017

Tur Assist’in 2011 yılı başından beri sürdürmekte olduğu Kırmızı Çek uygulaması, çağrı merkezi müşteri temsilcilerinden en yüksek performansı gösteren çalışanların ödüllendirildiği bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Aylık olarak çağrı kaliteleri ölçülen müşteri temsilcilerinden, 3’er aylık dönemlerde en yüksek puanı alan müşteri temsilcilerine kırmızı çekleri veriliyor. Çağrı kaliteleri ölçümlenirken, her müşteri temsilcisinin seçilen belli sayıda çağrısı düzenli olarak dinleniyor ve çağrı sırasında sergilediği kalite, belirli kriterler dikkate alınarak ölçümleniyor. 

 
Ortak kullanım içerisinde, aynı departmandaki çağrı karşılama ortalaması ile o kişinin ortalaması karşılaştırılıyor ve istatistiki  değerlendirme sonrasında belirlenen kişiler, bütün şirketin katılımıyla gerçekleşen kokteyl organizasyonu eşliğinde açıklanıyor. Sonrasında kazananlara kırmızı çekleri takdim ediliyor. 
Müşteri temsilcilerinin, çağrı merkezlerinde verilen hizmetin sesi olduğunu bilen Tur Assist Kırmızı Çek Performans Ödülleri ile çalışanlarının motivasyonunu en üst düzeyde tutuyor.